BOTAŞ’a Olan Borçları Nedeniyle El Konulan 3 Türk Doğalgaz Şirketi Satışa Çıkarıldı! Kimler İhaleye Katıldı?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Armagaz, Çordaş ve İngaz’a kayyum atamasıyla ilgili süreci tamamladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kararıyla, Arsan grubuna ait olan ve Yalova, Çorlu ve İnegöl’de faaliyet gösteren Armagaz, Çordaş ve İngaz şirketleri, toplamda 425 bin aboneye ve yaklaşık 1 milyon 250 bin vatandaşa doğal gaz dağıtım hizmeti sunmaktadır. Ancak bu şirketlerde tüketici hizmetlerinde yaşanan sorunlar ve BOTAŞ’a olan borçlar nedeniyle kayyum atanmıştı. Şimdi ise bu şirketlerin satışı gündemde.

Atanan kayyumlar görevlerini tamamladıktan sonra, bu üç şirketin satışı için süreç başlatıldı. EPDK tarafından düzenlenecek olan ihalelerle, bu şirketlerin satışı gerçekleştirilecek. İhalelere katılmak isteyen firmalar arasında Torunlar Enerji, Palmet Gaz, Seltan, A Doğalgaz, Akmercan, Aksa Doğalgaz, MBD, Likitgaz ve Dema gibi firmalar bulunmaktadır.

Dema Grup, sadece İnegöl bölgesi için ihale şartnamesi satın alırken, diğer 8 şirket ise her bir bölge için ayrı ayrı ihale şartnamesi satın almıştır. İhale sonuçları ise cuma günü EPDK tarafından kamuoyuna duyurulacak. Bu gelişmelerle birlikte, Türkiye’deki doğalgaz dağıtım sektöründe önemli değişiklikler yaşanması beklenmektedir.

KAYYUMLARIN GÖREVİ SONA ERDİ

EPDK’nın yaptığı açıklamaya göre, 425 bin aboneye doğal gaz hizmeti sunan bu şirketlerin yönetimine son verildi.

SATIŞ İHALELERİNE KATILIM

Satışa çıkarılan şirketler için Torunlar Enerji, Palmet Gaz ve diğerleri ihaleye katıldı.

İHALE SONUÇLARI BEKLENİYOR

İhale sonuçları cuma günü kamuoyuna duyurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir