Almanya Cumhurbaşkanı’na Türkiye çağrısı: ‘Açık konuş’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın bugün başlayacak üç günlük resmi Türkiye ziyareti öncesinde, muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden “Recep Tayyip Erdoğan’la “açıkça konuşma” çağrısı geldi. 

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, Steinmeier’ın Erdoğan ile yapacağı görüşmede eleştiri gerektiren noktalarda açık konuşması gerektiğini ifade etti. Steinmeier’in eski Dışişleri Bakanı olduğuna atıfta bulunan Hardt, Steinmeier’in “artık Almanya’nın baş diplomatı” olmadığını belirterek, “Almanların büyük kısmının Türk siyasetini ve AK Parti’nin Almanya’daki tutumunu yadırgadığını ifade etmesi gerekiyor” dedi.

‘YOLSUZLUK, KEYFİ TUTUKLAMALAR’

Türkiye’deki hak ihlallerine değinen Hardt, “Devlette yolsuzluk yaygınlaşırken, gazeteci ve insan hakları aktivistlerine yönelik hukuki dayanağı olmayan keyfi tutuklamalar devam ediyor. Bunun yanı sıra Kürtlerin siyasi katılımı ciddi bir şekilde zorlaştırılıyor” ifadelerini kullandı.

Hardt, Türkiye’deki muhalefetin son yapılan yerel seçimlerde elde ettiği başarının “Hükümetin iktidarda kalmak ve Türkiye’deki siyasi kültürü değiştirmek için sürekli çaba gösterdiği gerçeğini gizleyemeyeceğini” söyledi.

Steinmeier’in selefi Joachim Gauck’un 10 yıl önce yaptığı Türkiye ziyaretinde Erdoğan’a yönelik eleştirilerini hatırlatan Hardt, Steinmeier’in Gauck gibi “makamının getirdiği özgürlüğü daha fazla kullanmasını” istediğini belirtti.

Eski Cumhurbaşkanı Gauck’un 2014 yılındaki Türkiye ziyareti sırasında demokrasi, ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü alanlarında ülkedeki ihlalleri dile getirmesi, Türkiye ile Almanya arasında gerginliğe yol açmıştı.

İSTANBUL’DA İMAMOĞLU İLE GÖRÜŞECEK

Ziyaretine İstanbul’dan başlayacak olan Cumhurbaşkanı Steinmeier burada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla bir araya gelecek.

Salı günü Gaziantep’te depremzedelere ilişkin projelerde incelemelerde bulunacak olan Steinmeier, ziyaretinin son gününde ise Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağırlanacak. Steinmeier’in Ankara’daki temasları arasında CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile görüşmeler de yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Steinmeier bu ziyaret ile Türkiye ile Almanya arasında 100 yılı aşkın süredir var olan yakın bağa ve Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkileri etkileyen insani bağlantılara verdiği değeri ifade etmek istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir